KATEGORİLER
Kayıt

BİTKİ BİLGİLERİ

Doğal ve Organik Ürünler

Aynısafa

Aynısafa

Latince adı ‘Calendula officinalis’tir. Tohum bağlayan çiçeklerin uygun şekilde koparılmasından sonra bitkinin yeniden çiçek vermesinden dolayı, bu bitkiye Latince ayın ilk günü anlamına gelen Calendula ismi verilmiştir. Turuncu renkli çiçekleri sebebiyle Portakal Nergisi olarak da bilinir. Ancak Nergis bitkisiyle herhangi bir yakınlığı yoktur. Papatyagiller familyasındandır. Ilıman iklimin hüküm sürdüğü hemen her coğrafyada yetişen, tek yıllık, otsu bir bitkidir.  

Aynısafa, birçok dünya mutfağına girmeyi başarmış, tatlandırıcı ve renklendirici olarak yiyeceklerde kullanılan bir çeşnidir. Safran tadı içermemesine rağmen safran rengi verdiğinden özellikle bazı ekmeklerin ve keklerin vazgeçilmezidir. Kendine özgün hoş kokusuyla, rahatsız etmeyen aroması sayesinde hemen hemen her tür salatada süs malzemesi olarak kullanılabilmektedir. 

Aynısafa’nın kullanımı 12. Yüzyıla kadar dayanır. Eski çağlardaki insanlar Aynısafa’yı genellikle tıbbi amaçlı kullanmışlardır. Aynısafa çiçeğinin yaprakları ağız yoluyla alınmaz, daha çok merhem haline getirilerek kesik, yanık tedavisinde harici olarak kullanılırmış. Bir de yağmur göstergesi olarak bilinirmiş. Eğer sabahları saat 7’den sonra da çiçekleri kapalı kalmayı sürdürürse o gün yağmur yağacak demekmiş.  

Aynısafa bitkisinden; aynısafa çayı, aynısafa yağı, aynısafa tentürü, merhemi ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki saponin, karoten, falvonoidler, sterol ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Aynısafa bitkisi çiçekleri, taç yapraklarıyla birlikte, yaz başından sonbahara kadar toplanmalı ve gölgede iyi havalandırılarak kurutulmalıdır. Özenle kurutulan bu yapraklardan aynısafa çayı hazırlanabilir. Halk arasında kulak enfeksiyonlarından boğaz ağrısına, ağız içi iltihaplarından mide kanserinden korunmaya, sindirimi kolaylaştırmadan psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok hastalığa iyi geldiği kabul edilir.   

Kuru, serin ve loş bir ortamda, renkli cam kaplarda saklandığı takdirde Aynısafa bitkisinin ömrü 2 yıldır. 

E-Bülten

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız.

Güvenli Alışveriş GlobalSign 128bit
Web Tasarım
1