KATEGORİLER
Kayıt

BİTKİ BİLGİLERİ

Doğal ve Organik Ürünler

Aslan Pençesi

Aslan Pençesi

Aslanpençesi, gülgiller familyasından Alchemilla cinsine ait bitki türlerinin ortak adıdır. Şebnemli ve Aslanayağı adlarıyla da anılır. Türkiye’de bu cinse ait özellikle iki tür (Alchemilla arvensis ve Alchemilla vulgaris) Kuzey, Güney ve Batı Anadolu’da yaygın olarak yetişir. Afrika, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bir kısmında 1000 farklı türüne rastlanmıştır. Bu bitki daha çok dağlık bölgeler ve nemli çayırlarda yetişir.

Bitkisinin Avrupa’daki isim babası Jerome Bock, yapraklarının aslanpençesine benzemesinden esinlenerek bitkiye ‘aslanpençesi’ ismini vermiştir. Aslanpençesi bitkisinin sapı oldukça sağlamdır ve bitki daha çok çalı görünümündedir. Yaprakların alt yüzeyleri hafif tüylüdür. Mayıs-Haziran ayları arasında sarımsı renkte çiçekler açar. Bu çiçeklerle birlikte toplanılır. Toplama işlemi çiçeklenme döneminin başlangıcında yapılmalıdır. Ortaçağdan beri Avrupa’da özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde ve cilt bakımında kullanılmıştır.

Aslanpençesi bitkisinden, aslanpençesi çayı, aslanpençesi yağı ve aslanpençesi kremi üretilir. Bitki üzerinde yeterli bilimsel araştırma bulunmadığından henüz üretilen ilaçların muhteviyatına girmemiştir.

Halk arasında aslanpençesi çayı içmenin bağırsak yüzeyini büzerek sıkılaştırdığına, ishali önlediğine, mide ve hazımsızlık sorunlarına iyi geldiğine, kanamayı önlediğine, yara iyileştirici olduğuna inanılır.

Uygun şartlarda kurutulan aslanpençesi, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

[1] Bitkilerle Modern Tedavi_Dr.Ahmet Toptaş (s26)

İlgili Ürünler:
E-Bülten

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız.

Güvenli Alışveriş GlobalSign 128bit
Web Tasarım
1