KATEGORİLER
Kayıt

BİTKİ BİLGİLERİ

Doğal ve Organik Ürünler

Anason

Anason

Latince ismi “Pimpinella anisum” olan Anason, maydanozgiller familyasındandır. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitkidir. Türkiye’de Ege, Marmara ve Güney Anadolu’da yetişmektedir. Bu tek yıllık otsu bitkinin gövdesi dik, silindir biçiminde, içi boş ve tüylüdür. Çiçekleri beyaz renkli, şemsiye şeklinde kümeler halindedir. Meyveleri ise küçük, armut şeklinde, yeşilimsi sarı renkte, üzeri tüylü yapıdadır. Geçmişi 4000 yıl öncesine kadar dayanan anasonun kullanımı ilk olarak Eski Mısır’da başlamıştır. Anason meyvesinin içerdiği esans keşfedilir keşfedilmez parfüm imalatının vazgeçilmezi olmuştur. O ayırt edici, kalıcı ve güzel kokusuyla herhangi bir bitkiden daha fazlasıdır. Anason alkollü içeceklere, yemeklere, ete farklı tat vermek ve sabun yapımı ile parfümlere kalıcı, güzel koku vermek için asırlardır kullanılarak rüştünü ispat etmiştir.

18. yüzyılda Roma ve Galyalı fırıncıların Noel ve Paskalya bayramlarında dükkânlarına gelen müşterilere anasonlu ekmek hediye ettikleri bilinmektedir. Hemen her kültürde kendine yer edinmeyi başaran anason, Türkiye’de rakı, Yunanistan’da uzo, Fransa’da pernod gibi yöresel içeceklere kendilerine özgü koku ve tatlarını veren bir çeşnidir.

Anason bitkisinden; anason çayı, anason yağı, anason tentürü ve çeşitli esanslar üretilir. Ayrıca içeriğindeki trans-anethol maddesinin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. İçki, sakız, dondurma, tütün, sabun, cilt kremi, diş macunu gibi çeşitli tüketim malzemelerinin üretiminde de kullanılmaktadır.

Temmuz ve Ağustos aylarında toplanılan Anason hem kurutularak hem de taze olarak tüketilebilir. Anason çayı, halk arasında birçok hastalıkla mücadelede alternatif tıbbın sunduğu doğal bir ilaç niteliğindedir. Sindirim sorunlarına, öksürüğün tedavisine, ağız kokularına, bağırsak iltihabına, soğuk algınlığına, şişkinliğe, hazımsızlığa iyi geldiği halk tarafından kabul edilir. Kalbi güçlendirdiğine, kan basıncını düzenlediğine, beyin yorgunluğunu giderdiğine inanılır. Yeni doğmuş bebeklerin gaz sancılarını gidermede aile büyükleri anason çayını kullanır. Anason çayının annenin sütünü arttırdığına da inanılır.

Bu çok yönlü ve içeriğinde zengin bileşimler barındıran anason bitkisi maydanozla benzerliğinden dolayı uzman olmayan kişiler tarafından karıştırılabilir. Bitkinin kalitesi meyvenin içerdiği uçucu yağ oranına göre belirlenir. Bu oran en az yüzde iki olmalıdır. Etken maddelerin ışığa duyarlılığı ve plastik türevleriyle etkileşiminde kalitesini yitirdiğinden mutlaka renkli cam kaplarda saklanmalıdır. Serin ve kuru yerlerde saklanan Anason’un ömrü 1 yıldır.

İlgili Ürünler:
E-Bülten

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız.

Güvenli Alışveriş GlobalSign 128bit
Web Tasarım
1